Bu metni görebiliyorsanız Flash Player yüklemelisiniz
 

 

 
 
 
 

Tuğlalı Soba ve Kuzinelerin Kullanma Talimatı:

Soba mutlaka üstten yanmalıdır. Alttan yakmayınız, zira sobanın çabuk dolmasına ve hava kirliliğine sebep olursunuz.Kömürü,Turbo sistemin 10 cm. altına kadar doldurun ve kırılmış odunu,sobaya girebilecek şekilde,aldığı kadar doldurunuz ve üstündeki sürgülü kapağı açmak sureti ile yakınız. Odunlar tutuştuktan sonra gerekirse bir iki tane odun ilave ediniz ve iki ateş küreği kömür atınız.Üst kapağı kapattıktan sonra sobayı yanmaya bırakınız. Sobanın tekrar yanması gerektiğinde soba içerisinde ateş dahi olsa, bu durum sobaya zarar vermeyeceğinden, boşaltıp yeniden yakınız.

Kaynak Kömürleri Yakma Şekli:

Bilindiği gibi linyit kömürlerinde kendilerine has özellikleri bulunmaktadır.Soba, kömürün özelliğine uygun olarak yakılmalıdır. Kaynayan kömürlerde soba üstten yandığı için yanma anında kaynayarak ince bir tabaka meydana getirir. Ve ısıyı iletmez. Hal böyle olunca da yanma olayı durur,soba kararmaya başlar.Yukarıda bahsedilen durumu önlemek için sobayı doldurmadan ev- el ortasına bir adet odun dikiniz ve etrafına kömür yerleştirdikten sonra (A) maddesinde izah edilen işlemleri yapınız.

Nemli ve Kalorisi Düşük Linyit Kömürlerini Yakma Şekli:

Bu tip kömürlerde (B) maddesinde izah edilen hususlara uyarak yakmak gerekir. Kömür topraklı ise10 mm gözlü elekten ele- elemek sureti ile topraktan arındırınız.Elek altı tozu, soba, tavına geldikten sonra, azar azar atmak sureti ile bu tozları da değerlendirmiş olursunuz.

Önemli Not:

Piyasadaki, kalorisi yüksek ithal kok ve yüksek kalorili iç piyasa kömürleri, sobanızın ızgara aksamını eritmektedir. Bu durumu önlemek için çanak ızgara üst seviyesine kadar kalorisi düşük kömür doldurulur, üzerine yüksek kalorili kömür ilave edilerek ızgara aksamının erimesi önlenmiş olur, Sizlere ikinci bir masraf getirmez.

Tuğlalı Soba ve Kuzinelerin Külünü Temizleme Şekli:

Sobanın temizlenme problemine, uzun süren çalışmalardan sonra büyük bir kolaylık getirilmiştir. Bu sayede sobanız kolaylıkla temizlenebilmektedir. Sobanın içerisinde azda olsa ateş kalabilir. Bu durumda dahi arkadaki ızgaranın manevela kolunu, kendinizden yana hafif sallayarak 90 C çevirdiğinizde kül kabına külün tamamı boşaltılmış olur. Sobanın külü kolayca boşaltma özelliğinden başka, yanma anında, ızgara üzerindeki külleri de kül tavasına eleme özelliği vardır. Yanma devam ederken ızgara üzerindeki küller sobanın yan tarafındaki bakalit kolun ileri geri itilmesi ile elenir.Bu eleme işi yapılmazsa yakıtın yanması zorlaşır. Hatta oksijeni iyi alamayan yakıt isli bir alevle yanar. Sobanın bu özelliğine de dikkat etmeniz menfaatiniz icabıdır.

Kovalı Soba ve Kuzinelerin Kullanma Talimatı:

Kovalı soba üstten yakılacaktır. Kovanın 2/3' lük kısmına kadar kömürle dolduracaktır. Geriye kalan bölüme odun konarak ateşlenecektir. Ateşleme işlemi sürgülü kapak yanma işlemini gerçekleştirecek kadar açılarak yapılacaktır.

Fırın Kullanma Talimatı:

Kuzinenin üst camlı bölmesi fırın, Alt camlı bölmesi sıcak tutma (Dinlendirme) yeri olarak kullanılır. Tepsinin içine hazırlayacağınız malzemeyi fırın iyice ısındıktan sonra fırının içine yerleştiriniz.Camlı kapağı kapatınız, pişirmesini bekleyiniz üstü pişirmesine rağmen alt kısmı pişirmemişse kuzinenin arkasındaki kolu alt yazısı tarafına çeviriniz. Altıda piştikten sonra tekrar üst yazısı tarafına çeviriniz. Al t camlı kapağı açarak dinlendirme bölümüne alınız ve kapağı kapatınız.

Temizleme Talimatı:

Soba kömür sobası olarak imal edilmiştir.Mümkün mertebe sobada naylon, lastik ve kağıt gibi çok fazla kurum yapan malzeme atmayınız.Duman fırının hem üstünde hem de altında geçtiğinden çok çabuk kurum yapıp tıkanmasına sebep olabilir , sobanın yanması zorlaşır.Bu gibi hallerde fırının hem üst kısmı hem de alt kısmı kurumdan temizlenmelidir.Üst kısmı üstteki seyyar kapaklar açılarak, alt kısmı dinlendirme bölümünün tavanındaki sürgü açıldıktan sonra kovayı da çıkartıp soba içinden temizlenir daha sonra sürgü iyice kapatılır. Yanma ve pişirme normale döner. Bu talimata göre hareket edildiği halde bir anormallik varsa baca ve borular kontrol edilmelidir.

 
 
 
     
Fabrika
 
Şube       
Beşevler Küçük Sanayi Sitesi 30.Blok No:72 BURSA

Telefon: (0224) 441 05 77  Fax:(0224)  441 05 82

  Elmasbahçeler mah. Buzlu sk. No: 28/4 BURSA

Telefon: (0224) 254 19 99 Fax:(0224) 252 60 58